euroyields.
Reaalituotto-kojelauta

Eurooppalaisten korkosijoitusten analyysi — Reaalituotto verojen jälkeen vs inflaatio

Parhaat Rahastomarkkina-ETFt (MMF) Slovenia

Vertaa Rahastomarkkina-ETFt (MMF)-tuottoja maassa Slovenia

8 / 8 tuotetta
LaitosBruttotuottoVerojen jälkeenReaalituottoTiedot
2.52%1.82%-1.88%Välillinen arvioTER: 0.10%, tracks €STR, accumulating, liquid daily
2.44%1.75%-1.95%Välillinen arvioTER: 0.10%, accumulating, liquid daily
2.44%1.75%-1.95%Välillinen arvioTER: 0.10%, distributing, T+1 liquidity
2.44%1.75%-1.95%Välillinen arvioTER: 0.10%, AAA-rated MMF, institutional quality
2.44%1.75%-1.95%Välillinen arvioTER: 0.11%, government MMF, daily liquidity
2.44%1.74%-1.96%Välillinen arvioTER: 0.12%, accumulating, daily liquidity
2.44%1.72%-1.98%Välillinen arvioTER: 0.15%, institutional money market fund
2.44%1.72%-1.98%Välillinen arvioTER: 0.15%, prime MMF, T+1 liquidity, AAA-rated

Sijoittaminen kohteeseen Rahastomarkkina-ETFt (MMF) on keskeinen strategia asukkaille maassa Slovenia, jotka haluavat suojata säästönsä inflaatiolta. EKP:n €STR-koron ollessa 2.440% ja maan Slovenia 10 vuoden joukkolainatuoton 3.86%, täällä saatavilla olevien Rahastomarkkina-ETFt (MMF) keskimääräinen bruttotuotto on 2.52%.

Slovenia 25.0% veroprosentin ja 3.7% inflaation (YKHI vuosimuutos) jälkeen paras saatavilla oleva vaihtoehto tarjoaa -1.88% reaalituoton. Ostovoiman säilyttäminen edellyttää nimelliskoron yli katsomista.

Rahastomarkkina-ETFt (MMF) maassa Slovenia: markkinakatsaus

Tällä hetkellä maalle Slovenia seuratuista 1 Rahastomarkkina-ETFt (MMF) -vaihtoehdosta 0 tuottaa positiivisen reaalituoton verojen ja inflaation jälkeen. Nykyinen ykkönen on Xtrackers EUR Overnight Rate (XEON) 2.52% bruttotuotolla, mikä vastaa -1.88% reaalituottoa, kun 25.0% vero ja 3.7% inflaatio otetaan huomioon maassa Slovenia.

Rahastomarkkina-ETFt (MMF) maassa Slovenia: korkonäkymät

EKP:n talletuskorko2.50%
Muutos 12 kuukaudessa+0.50 pp
Inflaatio maassa Slovenia3.7%
10 vuoden valtionlainan tuotto3.86%

EKP:n talletuskorko on 2.50%, 0.50 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Se määrittää lattian sille, mitä euroalueen pankit ja rahastot voivat maksaa, joten se on se yksi luku, joka liikuttaa tätä markkinaa. Seuraava EKP:n neuvoston korkopäätös tehdään 11 päivän kuluttua. Katso, mitä markkinat odottavat · jokainen koronmuutos vuodesta 2022.

Rahamarkkinarahastot pitävät hyvin lyhyitä papereita ja hinnoittelevat ne uudelleen lähes välittömästi, joten niiden tuotto seuraa €STR-korkoa ylös ja alas päivien eikä kuukausien viiveellä. Mitään korkoa ei voi lukita.

Inflaatio maassa Slovenia on 3.7%, kun keskiarvo vuonna 2025 oli 2.5%. Se on rima, joka rahastomarkkina-etft (mmf)-tuoton on ylitettävä, ennen kuin rahasi kasvavat reaalisesti — juuri sitä yllä oleva taulukko mittaa, verojen jälkeen.

Mitä ovat Rahastomarkkina-ETFt (MMF)?

Rahamarkkina-ETF:t sijoittavat hyvin lyhytaikaisiin velkainstrumentteihin, kuten yön yli -talletuksiin ja lyhytaikaisiin valtion velkakirjoihin. Ne seuraavat EKP:n €STR-korkoa vähennettynä hallinnointipalkkiolla (TER). Niillä käydään kauppaa pörsseissä kuten osakkeilla.

Miten Rahastomarkkina-ETFt (MMF) toimivat?

Ostat ETF:n osuuksia välitystilisi kautta. Rahastonhoitaja sijoittaa yön yli -lainausfasiliteetteihin. TER:n vähentämisen jälkeen tuotto näkyy nousevana osuushintana (kertyville ETF:ille). Voit myydä milloin tahansa pörssin aukioloaikana.

Historiallinen kehitys

Vertaa keskimääräistä Rahastomarkkina-ETFt (MMF)-tuottoa inflaatioon

Keskeisiä huomioita sijoittajille maassa Slovenia

  • Ei talletussuojaa — pääoma on sijoitettu, ei talletettu
  • TER vähentää suoraan nettotuottoa (tyypillisesti 0,09–0,12%)
  • Kertyvät osuuslajit voivat olla verotehokkaita joissain maissa
  • Kaupankäynti pörssissä — tarvitset välitystilin
  • Tuotto seuraa tarkasti €STR miinus TER

Usein kysytyt kysymykset

Miten rahamarkkina-ETF eroaa säästötilistä?

Säästötili on pankkitalletus, jonka suojaa 100 000 € talletussuoja. Rahamarkkina-ETF on sijoitusrahasto — ei talletussuojaa, mutta vertailukelpoinen tuotto pörssilikviditeetillä.

Mitä 'kertyvä' ja 'jakava' tarkoittavat?

Kasvuosuus-ETF:t sijoittavat tuoton takaisin rahastoon, jolloin osuuden arvo nousee ajan myötä. Tuotto-osuus-ETF:t maksavat tuoton ulos rahana, tavallisesti neljännesvuosittain. Maissa, joissa osingot verotetaan maksuhetkellä (kuten Espanjassa tai Portugalissa), kasvuosuudet ovat yleensä verotehokkaampia, koska vero siirtyy myyntihetkeen.

Kuinka tarkasti rahamarkkina-ETF:t seuraavat EKP-korkoa?

Hyvin tarkasti. Esimerkiksi 2,00 %:n €STR-korolla ja 0,10 %:n juoksevilla kuluilla voi odottaa noin 1,90 %:n vuosituottoa. Seuranta on lähes täydellistä, koska nämä rahastot sijoittavat käytännössä kokonaan yön yli -talletuksiin ja lyhyisiin repoihin, joiden hinnoittelu perustuu €STR-korkoon.

Haluatko oppia lisää aiheesta Rahastomarkkina-ETFt (MMF)?

Lue kattava oppaamme aiheesta Rahastomarkkina-ETFt (MMF) →