euroyields.
Reaalituotto-kojelauta

Eurooppalaisten korkosijoitusten analyysi — Reaalituotto verojen jälkeen vs inflaatio

Parhaat Rahastomarkkina-ETFt (MMF) Irlanti

Vertaa Rahastomarkkina-ETFt (MMF)-tuottoja maassa Irlanti

8 / 8 tuotetta
LaitosBruttotuottoVerojen jälkeenReaalituottoTiedot
2.52%1.50%-2.30%Välillinen arvioTER: 0.10%, tracks €STR, accumulating, liquid daily
2.44%1.45%-2.35%Välillinen arvioTER: 0.10%, accumulating, liquid daily
2.44%1.45%-2.35%Välillinen arvioTER: 0.10%, distributing, T+1 liquidity
2.44%1.45%-2.35%Välillinen arvioTER: 0.10%, AAA-rated MMF, institutional quality
2.44%1.44%-2.36%Välillinen arvioTER: 0.11%, government MMF, daily liquidity
2.44%1.44%-2.36%Välillinen arvioTER: 0.12%, accumulating, daily liquidity
2.44%1.42%-2.38%Välillinen arvioTER: 0.15%, institutional money market fund
2.44%1.42%-2.38%Välillinen arvioTER: 0.15%, prime MMF, T+1 liquidity, AAA-rated

Sijoittaminen kohteeseen Rahastomarkkina-ETFt (MMF) on keskeinen strategia asukkaille maassa Irlanti, jotka haluavat suojata säästönsä inflaatiolta. EKP:n €STR-koron ollessa 2.440% ja maan Irlanti 10 vuoden joukkolainatuoton 3.59%, täällä saatavilla olevien Rahastomarkkina-ETFt (MMF) keskimääräinen bruttotuotto on 2.52%.

Irlanti 33.0% veroprosentin ja 3.8% inflaation (YKHI vuosimuutos) jälkeen paras saatavilla oleva vaihtoehto tarjoaa -2.30% reaalituoton. Ostovoiman säilyttäminen edellyttää nimelliskoron yli katsomista.

Rahastomarkkina-ETFt (MMF) maassa Irlanti: markkinakatsaus

Tällä hetkellä maalle Irlanti seuratuista 1 Rahastomarkkina-ETFt (MMF) -vaihtoehdosta 0 tuottaa positiivisen reaalituoton verojen ja inflaation jälkeen. Nykyinen ykkönen on Xtrackers EUR Overnight Rate (XEON) 2.52% bruttotuotolla, mikä vastaa -2.30% reaalituottoa, kun 33.0% vero ja 3.8% inflaatio otetaan huomioon maassa Irlanti.

Rahastomarkkina-ETFt (MMF) maassa Irlanti: korkonäkymät

EKP:n talletuskorko2.50%
Muutos 12 kuukaudessa+0.50 pp
Inflaatio maassa Irlanti3.8%
10 vuoden valtionlainan tuotto3.59%

EKP:n talletuskorko on 2.50%, 0.50 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Se määrittää lattian sille, mitä euroalueen pankit ja rahastot voivat maksaa, joten se on se yksi luku, joka liikuttaa tätä markkinaa. Seuraava EKP:n neuvoston korkopäätös tehdään 11 päivän kuluttua. Katso, mitä markkinat odottavat · jokainen koronmuutos vuodesta 2022.

Rahamarkkinarahastot pitävät hyvin lyhyitä papereita ja hinnoittelevat ne uudelleen lähes välittömästi, joten niiden tuotto seuraa €STR-korkoa ylös ja alas päivien eikä kuukausien viiveellä. Mitään korkoa ei voi lukita.

Inflaatio maassa Irlanti on 3.8%, kun keskiarvo vuonna 2025 oli 2.1%. Se on rima, joka rahastomarkkina-etft (mmf)-tuoton on ylitettävä, ennen kuin rahasi kasvavat reaalisesti — juuri sitä yllä oleva taulukko mittaa, verojen jälkeen.

Mitä ovat Rahastomarkkina-ETFt (MMF)?

Rahamarkkina-ETF:t sijoittavat hyvin lyhytaikaisiin velkainstrumentteihin, kuten yön yli -talletuksiin ja lyhytaikaisiin valtion velkakirjoihin. Ne seuraavat EKP:n €STR-korkoa vähennettynä hallinnointipalkkiolla (TER). Niillä käydään kauppaa pörsseissä kuten osakkeilla.

Miten Rahastomarkkina-ETFt (MMF) toimivat?

Ostat ETF:n osuuksia välitystilisi kautta. Rahastonhoitaja sijoittaa yön yli -lainausfasiliteetteihin. TER:n vähentämisen jälkeen tuotto näkyy nousevana osuushintana (kertyville ETF:ille). Voit myydä milloin tahansa pörssin aukioloaikana.

Historiallinen kehitys

Vertaa keskimääräistä Rahastomarkkina-ETFt (MMF)-tuottoa inflaatioon

Keskeisiä huomioita sijoittajille maassa Irlanti

  • Ei talletussuojaa — pääoma on sijoitettu, ei talletettu
  • TER vähentää suoraan nettotuottoa (tyypillisesti 0,09–0,12%)
  • Kertyvät osuuslajit voivat olla verotehokkaita joissain maissa
  • Kaupankäynti pörssissä — tarvitset välitystilin
  • Tuotto seuraa tarkasti €STR miinus TER

Rahastomarkkina-ETFt (MMF) maassa Irlanti: Mitä sinun tulee tietää

Irlannissa asuvat maksavat EU-säänneltyjen rahastojen (mukaan lukien Irlantiin tai muualle EU:hun rekisteröidyt ETF:t ja rahamarkkinarahastot) voitoista 38 %:n irtautumisveron (exit tax). Tämä poikkeuksellisen korkea verokanta yhdessä laskennallisen luovutuksen säännön kanssa (verotus joka kahdeksas vuosi ilman myyntiä) tekee Irlannista yhden ankarimmista lainkäyttöalueista rahastosijoittajille. Yhdysvalloissa listattuja ETF:iä verotetaan sen sijaan tavanomaisella luovutusvoittoverolla (33 %), mutta niiden saatavuutta rajoittaa EU:n PRIIPs-sääntely. Verokanta oli 41 %, kunnes Finance Act 2025 laski sen 38 %:iin 1.1.2026 alkaen syntyville verotettaville tapahtumille.

Usein kysytyt kysymykset

Miten rahamarkkina-ETF eroaa säästötilistä?

Säästötili on pankkitalletus, jonka suojaa 100 000 € talletussuoja. Rahamarkkina-ETF on sijoitusrahasto — ei talletussuojaa, mutta vertailukelpoinen tuotto pörssilikviditeetillä.

Mitä 'kertyvä' ja 'jakava' tarkoittavat?

Kasvuosuus-ETF:t sijoittavat tuoton takaisin rahastoon, jolloin osuuden arvo nousee ajan myötä. Tuotto-osuus-ETF:t maksavat tuoton ulos rahana, tavallisesti neljännesvuosittain. Maissa, joissa osingot verotetaan maksuhetkellä (kuten Espanjassa tai Portugalissa), kasvuosuudet ovat yleensä verotehokkaampia, koska vero siirtyy myyntihetkeen.

Kuinka tarkasti rahamarkkina-ETF:t seuraavat EKP-korkoa?

Hyvin tarkasti. Esimerkiksi 2,00 %:n €STR-korolla ja 0,10 %:n juoksevilla kuluilla voi odottaa noin 1,90 %:n vuosituottoa. Seuranta on lähes täydellistä, koska nämä rahastot sijoittavat käytännössä kokonaan yön yli -talletuksiin ja lyhyisiin repoihin, joiden hinnoittelu perustuu €STR-korkoon.

Haluatko oppia lisää aiheesta Rahastomarkkina-ETFt (MMF)?

Lue kattava oppaamme aiheesta Rahastomarkkina-ETFt (MMF) →