euroyields.
Reaalituotto-kojelauta

Eurooppalaisten korkosijoitusten analyysi — Reaalituotto verojen jälkeen vs inflaatio

Parhaat CLO-ETF:t Liettua

Vertaa CLO-ETF:t-tuottoja maassa Liettua

LaitosBruttotuottoVerojen jälkeenReaalituotto Tiedot
3.66%2.90%-3.20%MalliarvioTER: 0.25%, passive AAA/AA EUR CLO index tracker.
3.61%2.86%-3.24%MalliarvioTER: 0.25%, actively managed AAA EUR CLOs, sub-advised by Blackstone Credit.
3.56%2.82%-3.28%MalliarvioTER: 0.25%, AAA-rated EUR CLOs, floating rate, adjusts with ECB rates.
3.56%2.82%-3.28%MalliarvioTER: 0.25%, AAA-rated EUR CLOs, accumulating, ISIN: IE000Y2JPPS4
3.56%2.82%-3.28%MalliarvioTER: 0.25%, Janus Henderson EUR AAA CLO UCITS ETF, floating rate, maximum credit rating.
3.56%2.79%-3.31%MalliarvioTER: 0.25%, AAA-rated EUR CLO tranches, actively managed by UBS.
3.51%2.77%-3.33%MalliarvioTER: 0.25%, actively managed AAA CLOs by BlackRock.
Mikään tämän luettelon tuote ei pysy inflaation tahdissa verojen jälkeen. Pienin tappio on Palmer Square EUR CLO Senior (PCLD) (-3.20%).

Sijoittaminen kohteeseen CLO-ETF:t on keskeinen strategia asukkaille maassa Liettua, jotka haluavat suojata säästönsä inflaatiolta. EKP:n €STR-koron ollessa 2.439% ja maan Liettua 10 vuoden joukkolainatuoton 2.88%, täällä saatavilla olevien CLO-ETF:t keskimääräinen bruttotuotto on 3.58%.

Liettua 15.0% veroprosentin ja 6.1% inflaation (YKHI vuosimuutos) jälkeen paras saatavilla oleva vaihtoehto tarjoaa -3.20% reaalituoton. Ostovoiman säilyttäminen edellyttää nimelliskoron yli katsomista.

CLO-ETF:t maassa Liettua: markkinakatsaus

Tällä hetkellä maalle Liettua seuratuista 7 CLO-ETF:t -vaihtoehdosta 0 tuottaa positiivisen reaalituoton verojen ja inflaation jälkeen. Nykyinen ykkönen on Palmer Square EUR CLO Senior (PCLD) 3.66% bruttotuotolla, mikä vastaa -3.20% reaalituottoa, kun 15.0% vero ja 6.1% inflaatio otetaan huomioon maassa Liettua.

CLO-ETF:t maassa Liettua: korkonäkymät

EKP:n talletuskorko2.50%
Muutos 12 kuukaudessa+0.50 pp
Inflaatio maassa Liettua6.1%
10 vuoden valtionlainan tuotto2.88%

EKP:n talletuskorko on 2.50%, 0.50 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Se määrittää lattian sille, mitä euroalueen pankit ja rahastot voivat maksaa, joten se on se yksi luku, joka liikuttaa tätä markkinaa. Seuraava EKP:n neuvoston korkopäätös tehdään 18 päivän kuluttua. Katso, mitä markkinat odottavat · jokainen koronmuutos vuodesta 2022.

CLO-lainat maksavat vaihtuvaa marginaalia Euribor-koron päälle, joten niiden tuotto nousee ja laskee automaattisesti lyhyiden korkojen mukana. Marginaali korvaa luottoriskin, ei korkoriskiä.

Inflaatio maassa Liettua on 6.1%, kun keskiarvo vuonna 2025 oli 3.4%. Se on rima, joka clo-etf:t-tuoton on ylitettävä, ennen kuin rahasi kasvavat reaalisesti — juuri sitä yllä oleva taulukko mittaa, verojen jälkeen.

Mitä ovat CLO-ETF:t?

CLO-ETF:t (vakuudelliset lainasalkut) sijoittavat yrityslainapooleihin. Eurooppalaiset CLO-ETF:t keskittyvät tyypillisesti korkeimman luottoluokituksen (AAA) eriin, tarjoten vaihtuvaa korkoa.

Miten CLO-ETF:t toimivat?

CLO-ETF:illä käydään kauppaa suurimmissa pörsseissä. ETF-hoitajat keräävät varoja korkealuokitteisten velkapaperien ostamiseen. Vaihtuvakorkoisten lainojen ansiosta tuottosi mukautuu markkinatilanteeseen.

Historiallinen kehitys

Vertaa keskimääräistä CLO-ETF:t-tuottoa inflaatioon

Keskeisiä huomioita sijoittajille maassa Liettua

  • CLO-ETF:t sijoittavat yrityslainojen eriin (tranche), eivät valtion takaamaan velkaan — luottoriski on suurempi kuin säästötileillä tai valtionlainoissa
  • Eurooppalaiset CLO-ETF:t pitävät yleensä AAA-luokiteltuja eriä, joiden historialliset maksukyvyttömyysasteet ovat erittäin matalat (alle 0,1%), mutta alemmat erät sisältävät huomattavasti suuremman riskin
  • Vaihtuvakorkoinen rakenne tarkoittaa, että tuotot mukautuvat EURIBORin mukana, mikä tarjoaa luonnollisen suojan nousevia korkoja vastaan, toisin kuin kiinteäkorkoiset joukkolainat
  • Kokonaiskulut (0,20%–0,50%) ovat korkeammat kuin rahamarkkina- tai lyhyiden joukkolainojen ETF:issä, mikä pienentää nettotuottoa
  • Likviditeetti voi olla matalampi kuin valtavirran osake- tai valtionlaina-ETF:issä — tarkista päivittäiset kaupankäyntimäärät ja osto-myyntierot ennen sijoittamista

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on CLO ja miten CLO-ETF toimii?

CLO (Collateralized Loan Obligation) on arvopaperistettu yrityslainojen salkku, joka on jaettu eriin luottoriskin mukaan. CLO-ETF:t sijoittavat näihin eriin — yleensä AAA-luokiteltuihin, turvallisimpiin — tarjoten hajautetun sijoituksen satoihin taustalla oleviin yrityslainoihin yhden pörssinoteeratun rahaston kautta. Lainat maksavat EURIBORiin sidottuja vaihtuvia korkoja, joten tuottosi mukautuu automaattisesti EKP:n korkopäätöksiin.

Ovatko AAA-luokitellut CLO-ETF:t turvallisia?

AAA-CLO-erillä on erittäin vahva historia — eurooppalaiset AAA-CLO-erät eivät ole kokeneet yhtään maksukyvyttömyyttä markkinan synnystä lähtien. AAA-erä on pääomarakenteen etuoikeutetuin, mikä tarkoittaa, että taustalla olevan lainasalkun tappioiden on ylitettävä kaikki etuoikeudeltaan huonommat erät (yleensä 30%–40% kokonaismäärästä) ennen kuin AAA-erä kärsii. Aiempi tuotto ei kuitenkaan takaa tulevaa, eikä CLO:ita kata talletussuoja.

Miten CLO-ETF:ien tuotot vertautuvat säästötileihin ja rahamarkkinarahastoihin?

CLO-ETF:t tarjoavat yleensä 0,50%–1,50% tuottolisän EKP:n talletuskoron tai €STR:n päälle, mikä kompensoi lisääntynyttä luotto- ja monimutkaisuusriskiä. Vertailun vuoksi säästötilit ja rahamarkkinarahastot seuraavat EKP:n korkoa tarkemmin pienemmillä eroilla. CLO:iden korkeampaan tuottoon liittyy suurempi riski — ei talletussuojaa, mahdollinen nettoarvon volatiliteetti ja vähemmän sääntelysuojaa kuin pankkitalletuksissa.

Haluatko oppia lisää aiheesta CLO-ETF:t?

Lue kattava oppaamme aiheesta CLO-ETF:t →