euroyields.
Reaalituotto-kojelauta

Eurooppalaisten korkosijoitusten analyysi — Reaalituotto verojen jälkeen vs inflaatio

Parhaat Säästötilit Ranska

Vertaa Säästötilit-tuottoja maassa Ranska

4 / 19 tuotetta
LaitosBruttotuottoVerojen jälkeenReaalituottoTiedot
2.50%2.50%-0.90%Virallinen korkoMeans-tested: 2026 income ceiling €23,028 for one part. Tax-free, €10,000 cap
2.50%1.71%-1.69%ViitekorkoHeti käytettävissä, maksaa EKP:n talletuskoron, 100 000 € talletussuoja kumppanipankkia kohden
1.70%1.70%-1.70%Virallinen korkoState-set rate, tax-free and exempt from social charges, €22,950 cap, revised 1 Feb and 1 Aug
1.70%1.70%-1.70%Virallinen korkoSame state-set rate as the Livret A, tax-free, €12,000 cap, one per person
Mikään tämän luettelon tuote ei pysy inflaation tahdissa verojen jälkeen. Pienin tappio on LEP (-0.90%).

Pankkikorot tarkistettu viimeksi: 2026-07-02. Markkinasidonnaiset korot päivittyvät päivittäin EKP:n virallisista tiedoista.

Sijoittaminen kohteeseen Säästötilit on keskeinen strategia asukkaille maassa Ranska, jotka haluavat suojata säästönsä inflaatiolta. EKP:n €STR-koron ollessa 2.440% ja maan Ranska 10 vuoden joukkolainatuoton 4.44%, täällä saatavilla olevien Säästötilit keskimääräinen bruttotuotto on 2.10%.

Ranska 31.4% veroprosentin ja 3.4% inflaation (YKHI vuosimuutos) jälkeen paras saatavilla oleva vaihtoehto tarjoaa -0.90% reaalituoton. Ostovoiman säilyttäminen edellyttää nimelliskoron yli katsomista.

Säästötilit maassa Ranska: markkinakatsaus

Tällä hetkellä maalle Ranska seuratuista 4 Säästötilit -vaihtoehdosta 0 tuottaa positiivisen reaalituoton verojen ja inflaation jälkeen. Nykyinen ykkönen on LEP 2.50% bruttotuotolla, mikä vastaa -0.90% reaalituottoa, kun 31.4% vero ja 3.4% inflaatio otetaan huomioon maassa Ranska.

Säästötilit maassa Ranska: korkonäkymät

EKP:n talletuskorko2.50%
Muutos 12 kuukaudessa+0.50 pp
Inflaatio maassa Ranska3.4%
10 vuoden valtionlainan tuotto4.44%

EKP:n talletuskorko on 2.50%, 0.50 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Se määrittää lattian sille, mitä euroalueen pankit ja rahastot voivat maksaa, joten se on se yksi luku, joka liikuttaa tätä markkinaa. Seuraava EKP:n neuvoston korkopäätös tehdään 10 päivän kuluttua. Katso, mitä markkinat odottavat · jokainen koronmuutos vuodesta 2022.

Päivittäistilien korot seuraavat EKP:n talletuskorkoa muutamassa viikossa, joten koronlasku näkyy tililläsi nopeasti. Määräaikaistalletus lukitsee tämän päivän koron koko talletusajaksi — siksi talletusajan pituus painaa enemmän silloin, kun korkojen odotetaan laskevan, kuin silloin, kun niiden odotetaan nousevan.

Inflaatio maassa Ranska on 3.4%, kun keskiarvo vuonna 2025 oli 0.9%. Se on rima, joka säästötilit-tuoton on ylitettävä, ennen kuin rahasi kasvavat reaalisesti — juuri sitä yllä oleva taulukko mittaa, verojen jälkeen.

Mitä ovat Säästötilit?

Säästötilit ovat pankin tarjoamia talletustuotteita, joissa ansaitset korkoa talletuksellesi. Euroalueella talletukset 100 000 € asti pankkia kohti ovat suojattu kansallisella talletussuojajärjestelmällä. Niitä on kahta tyyppiä: käyttötilit (nostot milloin tahansa) ja määräaikaistalletukset (rahat sidottu tietyksi ajaksi korkeampaa korkoa vastaan).

Miten Säästötilit toimivat?

Avaat tilin pankissa, talletat varoja ja ansaitset korkoa. Määräaikaistalletuksissa sitoudut lukitsemaan rahat sovituksi ajaksi. EU-pankkien on osallistuttava kansalliseen talletussuojarahastoon, joka suojaa 100 000 € tallettajaa kohti.

Historiallinen kehitys

Vertaa keskimääräistä Säästötilit-tuottoa inflaatioon

Keskeisiä huomioita sijoittajille maassa Ranska

  • Talletussuoja kattaa 100 000 € henkilöä ja pankkia kohti
  • Kampanjakorot palaavat usein paljon alhaisemmiksi kampanja-ajan jälkeen
  • Jotkut pankit vaativat palkan ohjausta tai vähimmäissaldoa parhaaseen korkoon
  • Koroista peritään lähdevero useimmissa euromaissa
  • Neopankit ja ulkomaiset pankit voivat tarjota korkeampia korkoja — varmista EU-talletussuoja

Säästötilit maassa Ranska: Mitä sinun tulee tietää

Ranskassa on tarjolla Livret A (verovapaa, 22 950 euron katto, tällä hetkellä 1,7 %) ja LDDS (verovapaa, 12 000 euron katto) — nämä säännellyt tilit kannattaa täyttää ensin. Molemmat korot asettaa valtio ja niitä tarkistetaan 1. helmikuuta ja 1. elokuuta. LEP maksaa verovapaata 2,5 % kotitalouksille, joiden tulot alittavat rajan (23 028 € yhdellä osuudella), katto 10 000 €. Niiden ulkopuolella korkotuloa verotetaan 31,4 %:n kiinteällä pääomatuloverolla (Prélèvement Forfaitaire Unique, PFU, tunnetaan myös nimellä flat tax). Jotkin pankit kuten Fortuneo ja BoursoBank tarjoavat kilpailukykyisiä korkoja sääntelemättömille tileille.

Usein kysytyt kysymykset

Ovatko säästötilit euroalueella turvallisia?

Kyllä. Kaikissa EU-jäsenmaissa on talletussuojajärjestelmä, joka suojaa 100 000 € tallettajaa ja pankkia kohti EU-direktiivin 2014/49/EU mukaisesti.

Valitako käyttötili vai määräaikaistalletus?

Se riippuu siitä, milloin tarvitset rahat. Määräaikaistalletukset tarjoavat tyypillisesti 0,2–0,8 prosenttiyksikköä enemmän kuin päivittäistilit, mutta rahat ovat sidottuina sovitun ajan. Jos saatat tarvita varoja kuukausien sisällä, jatkuvasti nostettava tili antaa joustoa. Varoille, jotka voit sitoa 6–12 kuukaudeksi, määräaikaistalletus tuottaa yleensä parhaiten.

Mikä on reaalituotto?

Reaalituotto on tuotto verojen ja inflaation jälkeen. Esimerkiksi 3 % bruttokorko 30 % verolla ja 2 % inflaatiolla: 3 %×(1−0,30)−2 % = 0,10 %.

Haluatko oppia lisää aiheesta Säästötilit?

Lue kattava oppaamme aiheesta Säästötilit →