Najlepšie Sporenie a vklady v Francúzsko
Investovanie do Sporenie a vklady je kľúčová stratégia pre rezidentov v Francúzsko, ktorí chcú chrániť svoje úspory pred infláciou. Pri sadzbe ECB €STR 2.185% a výnose 10-ročného dlhopisu Francúzsko na 3.85% je priemerný hrubý výnos tu dostupných Sporenie a vklady 2.30%.
Po zohľadnení 31.4% daňovej sadzby v Francúzsko a 2.7% inflácie (HICP medziročne) najlepšia dostupná možnosť prináša +0.80% reálny výnos. Na zachovanie kúpnej sily treba hľadieť ďalej ako na nominálnu úrokovú mieru.
Sporenie a vklady v Francúzsko: aktuálny prehľad trhu
Z 19 možností Sporenie a vklady, ktoré momentálne sledujeme pre Francúzsko, 2 prináša kladný reálny výnos po zdanení a inflácii. Aktuálnym lídrom je Cashbee Livret+ (Promo 2M) s 5.10% hrubým výnosom, čo zodpovedá +0.80% reálnemu výnosu po zohľadnení 31.4% dane a 2.7% inflácie v Francúzsko.
Sporenie a vklady v Francúzsko: výhľad úrokových sadzieb
Sadzba vkladového nástroja ECB je 2.25%, o 0.25 percentuálneho bodu vyššia než pred rokom. Určuje spodnú hranicu toho, koľko môžu platiť banky a fondy v eurozóne, takže je to jediné číslo, ktoré hýbe týmto trhom. Najbližšie rozhodnutie Rady guvernérov príde o 8 dní. Pozrite sa, čo očakáva trh · každá zmena sadzieb od roku 2022.
Sadzby na účtoch s okamžitým prístupom nasledujú depozitnú sadzbu ECB v priebehu týždňov, takže zníženie sa na váš účet dostane rýchlo. Termínované vklady zamknú dnešnú sadzbu na celé obdobie viazanosti — preto dĺžka viazanosti záleží viac vtedy, keď sa očakáva pokles sadzieb, než keď sa očakáva ich rast.
Inflácia v Francúzsko je na úrovni 2.7% oproti priemeru 0.9% v roku 2025. To je latka, ktorú musí výnos sporenie a vklady prekonať, aby vaše peniaze reálne rástli — a presne to meria tabuľka vyššie, po zdanení.
Čo sú Sporenie a vklady?
Sporiteľské účty sú bankové produkty, pri ktorých získavate úrok z vášho zostatku. V eurozóne sú vklady do 100 000 € na banku chránené národným systémom ochrany vkladov. Existujú dva typy: bežné účty (výber kedykoľvek) a termínované vklady (peniaze sú viazané na určité obdobie za vyšší úrokovú sadzbu).
Ako fungujú Sporenie a vklady?
Otvoríte si účet v banke, vložíte prostriedky a získavate úrok. Pri termínovaných vkladoch sa zaväzujete viazať peniaze na určité obdobie. Predčasný výber môže byť spoplatnený. Banky v EÚ sa musia zúčastňovať fondu ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa.
Historický vývoj
Porovnajte priemerný výnos Sporenie a vklady s infláciou
Porovnajte výnosy Sporenie a vklady v Francúzsko
| Inštitúcia | Hrubý výnos | Po zdanení | Reálny výnos | Stav | Podrobnosti |
|---|---|---|---|---|---|
Cashbee Livret+ (Promo 2M) FR | 5.10% | 3.50% | +0.80% | Poráža | 5.10% for 2 months up to €200k, then 1.50%, April 2026 |
Fortuneo Livret+ (Promo 3M) FR | 5.00% | 3.43% | +0.73% | Poráža | 5.00% for 3 months up to €100k, then 1.60%, April 2026 |
LEP FR | 2.50% | 2.50% | -0.20% | Prehráva | Means-tested: 2026 income ceiling €23,028 for one part. Tax-free, €10,000 cap |
Scalable Capital Savings FR | 2.50% | 1.71% | -0.99% | Prehráva | Variable 2.50% for all customers since Mar 2026, no plan required |
BoursoBank Bourso+ Metal FR | 2.50% | 1.71% | -0.99% | Prehráva | Metal subscription required, instant access, April 2026 |
Livret A FR | 1.70% | 1.70% | -1.00% | Prehráva | State-set rate, tax-free and exempt from social charges, €22,950 cap, revised 1 Feb and 1 Aug |
LDDS FR | 1.70% | 1.70% | -1.00% | Prehráva | Same state-set rate as the Livret A, tax-free, €12,000 cap, one per person |
Trading 212 Flexible Savings FR | 2.40% | 1.65% | -1.05% | Prehráva | UK fintech, investor protection ~€20k, instant access |
Bunq Easy Savings (Weekly) FR | 2.26% | 1.55% | -1.15% | Prehráva | Weekly compound, higher balances get 2.26%, base 1.51% |
Trade Republic Cash Account FR | 2.25% | 1.54% | -1.16% | Prehráva | Okamžite dostupné, vypláca depozitnú sadzbu ECB, ochrana vkladov 100 000 € na partnerskú banku |
BoursoBank Livret Épargne FR | 2.00% | 1.37% | -1.33% | Prehráva | Instant access, no conditions, monthly interest, April 2026 |
N26 Savings Account FR | 2.00% | 1.37% | -1.33% | Prehráva | Metal plan only (€16.90/mo), instant access |
N26 Metal Savings FR | 2.00% | 1.37% | -1.33% | Prehráva | Requires Metal plan (€16.90/mo), instant access, ECB-linked |
Lightyear Cash Account FR | 1.91% | 1.31% | -1.39% | Prehráva | Estónsky broker — ochrana investorov 20 000 €, NIE ochrana vkladov; Vault drží fondy peňažného trhu |
Revolut Savings Vault EU | 1.85% | 1.27% | -1.43% | Prehráva | Premium/Metal plans, instant access, up to €100k |
Bunq EasyBank Savings FR | 1.56% | 1.07% | -1.63% | Prehráva | Instant access, Dutch deposit guarantee, monthly interest |
Hello Bank! Livret Hello+ FR | 1.50% | 1.03% | -1.67% | Prehráva | BNP Paribas subsidiary, instant access |
LCL Livret LCL FR | 1.50% | 1.03% | -1.67% | Prehráva | Instant access, 30% flat tax, no cap, monthly interest |
Monabanq Compte Épargne FR | 1.40% | 0.96% | -1.74% | Prehráva | Online bank, instant access, 30% PFU applies |
Bankové sadzby naposledy skontrolované: 2026-07-02. Sadzby naviazané na trh sa denne aktualizujú z oficiálnych údajov ECB.
Kľúčové upozornenia pre investorov v Francúzsko
- Ochrana vkladov pokrýva do 100 000 € na osobu na banku
- Akciové úrokové sadzby sa často vrátia na oveľa nižšie po úvodnom období
- Niektoré banky vyžadujú zasielanie mzdy alebo minimálny zostatok pre najlepšiu sadzbu
- Úroky sú zdanené vo väčšine krajín eurozóny — overte si miestnu sadzbu
- Neobanky a zahraničné banky môžu ponúkať vyššie sadzby — skontrolujte EU ochranu vkladov
Sporenie a vklady v Francúzsko: Čo by ste mali vedieť
Francúzsko ponúka Livret A (bez dane, limit 22 950 €, aktuálne 1,7 %) a LDDS (bez dane, limit 12 000 €) — tieto regulované účty by ste mali využiť ako prvé. Obe sadzby stanovuje štát a upravujú sa k 1. februáru a 1. augustu. LEP vypláca 2,5 % bez dane domácnostiam pod hranicou príjmu (23 028 € na jeden podiel), limit 10 000 €. Nad ich rámec sa úroky zdaňujú 31,4 % jednotnou daňou Prélèvement Forfaitaire Unique (PFU), známou aj ako flat tax. Niektoré banky, napríklad Fortuneo a BoursoBank, ponúkajú konkurencieschopné sadzby aj na neregulovaných účtoch.
Často kladené otázky
Sú sporiteľské účty v eurozóne bezpečné?
Áno. Všetky členské štáty EÚ prevádzkujú systém ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa na banku podľa smernice EÚ 2014/49/EÚ.
Vybrať si bežný účet alebo termínovaný vklad?
Závisí to od toho, kedy budete peniaze potrebovať. Termínované vklady zvyčajne ponúkajú o 0,2 – 0,8 percentuálneho bodu viac než účty s okamžitým prístupom, peniaze sú však viazané na dohodnuté obdobie. Ak môžete prostriedky potrebovať do niekoľkých mesiacov, účet s okamžitým prístupom dáva flexibilitu. Pri peniazoch, ktoré viete viazať na 6 – 12 mesiacov, býva termínovaný vklad najvýnosnejší.
Čo je reálny výnos?
Reálny výnos je výnos po odpočítaní daní aj inflácie. Napríklad hrubá sadzba 3,00 % pri 28 % dani a 2,5 % inflácii dáva: 3,00 % × (1 − 0,28) − 2,5 % = −0,34 %. Úroky pribúdajú, kúpna sila napriek tomu klesá. EuroYields to počíta pri každom produkte, aby ste videli, ktoré z nich váš majetok reálne zväčšujú.
Chcete sa dozvedieť viac o Sporenie a vklady?
Prečítajte si našu komplexnú príručku o Sporenie a vklady →