Najlepšie Sporenie a vklady v Rakúsko
Investovanie do Sporenie a vklady je kľúčová stratégia pre rezidentov v Rakúsko, ktorí chcú chrániť svoje úspory pred infláciou. Pri sadzbe ECB €STR 2.185% a výnose 10-ročného dlhopisu Rakúsko na 3.32% je priemerný hrubý výnos tu dostupných Sporenie a vklady 2.05%.
Po zohľadnení 27.5% daňovej sadzby v Rakúsko a 2.9% inflácie (HICP medziročne) najlepšia dostupná možnosť prináša -1.02% reálny výnos. Na zachovanie kúpnej sily treba hľadieť ďalej ako na nominálnu úrokovú mieru.
Sporenie a vklady v Rakúsko: aktuálny prehľad trhu
Z 16 možností Sporenie a vklady, ktoré momentálne sledujeme pre Rakúsko, 0 prináša kladný reálny výnos po zdanení a inflácii. Aktuálnym lídrom je Scalable Capital Savings s 2.50% hrubým výnosom, čo zodpovedá -1.02% reálnemu výnosu po zohľadnení 27.5% dane a 2.9% inflácie v Rakúsko.
Sporenie a vklady v Rakúsko: výhľad úrokových sadzieb
Sadzba vkladového nástroja ECB je 2.25%, o 0.25 percentuálneho bodu vyššia než pred rokom. Určuje spodnú hranicu toho, koľko môžu platiť banky a fondy v eurozóne, takže je to jediné číslo, ktoré hýbe týmto trhom. Najbližšie rozhodnutie Rady guvernérov príde o 8 dní. Pozrite sa, čo očakáva trh · každá zmena sadzieb od roku 2022.
Sadzby na účtoch s okamžitým prístupom nasledujú depozitnú sadzbu ECB v priebehu týždňov, takže zníženie sa na váš účet dostane rýchlo. Termínované vklady zamknú dnešnú sadzbu na celé obdobie viazanosti — preto dĺžka viazanosti záleží viac vtedy, keď sa očakáva pokles sadzieb, než keď sa očakáva ich rast.
Inflácia v Rakúsko je na úrovni 2.9% oproti priemeru 3.6% v roku 2025. To je latka, ktorú musí výnos sporenie a vklady prekonať, aby vaše peniaze reálne rástli — a presne to meria tabuľka vyššie, po zdanení.
Čo sú Sporenie a vklady?
Sporiteľské účty sú bankové produkty, pri ktorých získavate úrok z vášho zostatku. V eurozóne sú vklady do 100 000 € na banku chránené národným systémom ochrany vkladov. Existujú dva typy: bežné účty (výber kedykoľvek) a termínované vklady (peniaze sú viazané na určité obdobie za vyšší úrokovú sadzbu).
Ako fungujú Sporenie a vklady?
Otvoríte si účet v banke, vložíte prostriedky a získavate úrok. Pri termínovaných vkladoch sa zaväzujete viazať peniaze na určité obdobie. Predčasný výber môže byť spoplatnený. Banky v EÚ sa musia zúčastňovať fondu ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa.
Historický vývoj
Porovnajte priemerný výnos Sporenie a vklady s infláciou
Porovnajte výnosy Sporenie a vklady v Rakúsko
| Inštitúcia | Hrubý výnos | Po zdanení | Reálny výnos | Podrobnosti |
|---|---|---|---|---|
Scalable Capital Savings AT | 2.50% | 1.88% | -1.02% | Variable 2.50% for all customers since Mar 2026, no plan required |
Trading 212 Flexible Savings AT | 2.40% | 1.80% | -1.10% | UK fintech, investor protection ~€20k, instant access |
DADAT Flexibel (3M Promo) AT | 2.40% | 1.80% | -1.10% | 2.40% for 3 months promo, then 1.30%, Austrian deposit guarantee, April 2026 |
Erste Bank Fixzins 12M AT | 2.35% | 1.76% | -1.14% | 12-month fixed, €5k-€250k, quarterly interest |
Bunq Easy Savings (Weekly) AT | 2.26% | 1.69% | -1.21% | Weekly compound, higher balances get 2.26%, base 1.51% |
Trade Republic Cash Account AT | 2.25% | 1.69% | -1.21% | Okamžite dostupné, vypláca depozitnú sadzbu ECB, ochrana vkladov 100 000 € na partnerskú banku |
Bigbank Flexible Savings AT | 2.05% | 1.54% | -1.36% | Estonian deposit guarantee, up to €100k, instant access |
N26 Savings Account AT | 2.00% | 1.50% | -1.40% | Metal plan only (€16.90/mo), instant access |
N26 Metal Savings AT | 2.00% | 1.50% | -1.40% | Requires Metal plan (€16.90/mo), instant access, ECB-linked |
Lightyear Cash Account AT | 1.91% | 1.43% | -1.47% | Estónsky broker — ochrana investorov 20 000 €, NIE ochrana vkladov; Vault drží fondy peňažného trhu |
Bank99 Sparkonto AT | 1.90% | 1.42% | -1.48% | Instant access, Austrian Post subsidiary, no fees |
Klarna Savings Account AT | 1.87% | 1.40% | -1.50% | Swedish fintech, instant access, monthly interest |
Revolut Savings Vault EU | 1.85% | 1.39% | -1.51% | Premium/Metal plans, instant access, up to €100k |
Easybank Sparkonto AT | 1.80% | 1.35% | -1.55% | Instant access, Austrian neobank, monthly interest |
Bawag PSK Flexkonto AT | 1.75% | 1.31% | -1.59% | Instant access, major Austrian bank, deposit guarantee |
Bunq EasyBank Savings AT | 1.56% | 1.17% | -1.73% | Instant access, Dutch deposit guarantee, monthly interest |
Bankové sadzby naposledy skontrolované: 2026-07-02. Sadzby naviazané na trh sa denne aktualizujú z oficiálnych údajov ECB.
Kľúčové upozornenia pre investorov v Rakúsko
- Ochrana vkladov pokrýva do 100 000 € na osobu na banku
- Akciové úrokové sadzby sa často vrátia na oveľa nižšie po úvodnom období
- Niektoré banky vyžadujú zasielanie mzdy alebo minimálny zostatok pre najlepšiu sadzbu
- Úroky sú zdanené vo väčšine krajín eurozóny — overte si miestnu sadzbu
- Neobanky a zahraničné banky môžu ponúkať vyššie sadzby — skontrolujte EU ochranu vkladov
Sporenie a vklady v Rakúsko: Čo by ste mali vedieť
Rakúsko uplatňuje jednotnú 25 % zrážkovú daň (KESt — Kapitalertragsteuer) z úrokových príjmov. Einlagensicherung Austria (ESA) garantuje vklady do 100 000 € na osobu a banku. Rakúske banky ako DADAT, Easybank a bank99 si konkurujú sadzbami na sporení. Konkurencieschopné termínované vklady pre nových klientov ponúkajú aj Bawag PSK a Erste Bank.
Často kladené otázky
Sú sporiteľské účty v eurozóne bezpečné?
Áno. Všetky členské štáty EÚ prevádzkujú systém ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa na banku podľa smernice EÚ 2014/49/EÚ.
Vybrať si bežný účet alebo termínovaný vklad?
Závisí to od toho, kedy budete peniaze potrebovať. Termínované vklady zvyčajne ponúkajú o 0,2 – 0,8 percentuálneho bodu viac než účty s okamžitým prístupom, peniaze sú však viazané na dohodnuté obdobie. Ak môžete prostriedky potrebovať do niekoľkých mesiacov, účet s okamžitým prístupom dáva flexibilitu. Pri peniazoch, ktoré viete viazať na 6 – 12 mesiacov, býva termínovaný vklad najvýnosnejší.
Čo je reálny výnos?
Reálny výnos je výnos po odpočítaní daní aj inflácie. Napríklad hrubá sadzba 3,00 % pri 28 % dani a 2,5 % inflácii dáva: 3,00 % × (1 − 0,28) − 2,5 % = −0,34 %. Úroky pribúdajú, kúpna sila napriek tomu klesá. EuroYields to počíta pri každom produkte, aby ste videli, ktoré z nich váš majetok reálne zväčšujú.
Chcete sa dozvedieť viac o Sporenie a vklady?
Prečítajte si našu komplexnú príručku o Sporenie a vklady →