Panel reálneho výnosu

Analýza európskych investícií s fixným výnosom — Reálne výnosy po zdanení vs inflácia

Najlepšie Sporenie a vklady v Belgicko

Investovanie do Sporenie a vklady je kľúčová stratégia pre rezidentov v Belgicko, ktorí chcú chrániť svoje úspory pred infláciou. Pri sadzbe ECB €STR 2.185% a výnose 10-ročného dlhopisu Belgicko na 3.64% je priemerný hrubý výnos tu dostupných Sporenie a vklady 2.19%.

Po zohľadnení 30.0% daňovej sadzby v Belgicko a 4.2% inflácie (HICP medziročne) najlepšia dostupná možnosť prináša -1.78% reálny výnos. Na zachovanie kúpnej sily treba hľadieť ďalej ako na nominálnu úrokovú mieru.

Sporenie a vklady v Belgicko: aktuálny prehľad trhu

Z 18 možností Sporenie a vklady, ktoré momentálne sledujeme pre Belgicko, 0 prináša kladný reálny výnos po zdanení a inflácii. Aktuálnym lídrom je vdk bank Ritme Spaarrekening s 2.85% hrubým výnosom, čo zodpovedá -1.78% reálnemu výnosu po zohľadnení 30.0% dane a 4.2% inflácie v Belgicko.

Sporenie a vklady v Belgicko: výhľad úrokových sadzieb

Depozitná sadzba ECB2.25%
Zmena za 12 mesiacov+0.25 pp
Inflácia v Belgicko4.2%
Výnos 10-ročného štátneho dlhopisu3.64%

Sadzba vkladového nástroja ECB je 2.25%, o 0.25 percentuálneho bodu vyššia než pred rokom. Určuje spodnú hranicu toho, koľko môžu platiť banky a fondy v eurozóne, takže je to jediné číslo, ktoré hýbe týmto trhom. Najbližšie rozhodnutie Rady guvernérov príde o 8 dní. Pozrite sa, čo očakáva trh · každá zmena sadzieb od roku 2022.

Sadzby na účtoch s okamžitým prístupom nasledujú depozitnú sadzbu ECB v priebehu týždňov, takže zníženie sa na váš účet dostane rýchlo. Termínované vklady zamknú dnešnú sadzbu na celé obdobie viazanosti — preto dĺžka viazanosti záleží viac vtedy, keď sa očakáva pokles sadzieb, než keď sa očakáva ich rast.

Inflácia v Belgicko je na úrovni 4.2% oproti priemeru 3.0% v roku 2025. To je latka, ktorú musí výnos sporenie a vklady prekonať, aby vaše peniaze reálne rástli — a presne to meria tabuľka vyššie, po zdanení.

Čo sú Sporenie a vklady?

Sporiteľské účty sú bankové produkty, pri ktorých získavate úrok z vášho zostatku. V eurozóne sú vklady do 100 000 € na banku chránené národným systémom ochrany vkladov. Existujú dva typy: bežné účty (výber kedykoľvek) a termínované vklady (peniaze sú viazané na určité obdobie za vyšší úrokovú sadzbu).

Ako fungujú Sporenie a vklady?

Otvoríte si účet v banke, vložíte prostriedky a získavate úrok. Pri termínovaných vkladoch sa zaväzujete viazať peniaze na určité obdobie. Predčasný výber môže byť spoplatnený. Banky v EÚ sa musia zúčastňovať fondu ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa.

Historický vývoj

Porovnajte priemerný výnos Sporenie a vklady s infláciou

Porovnajte výnosy Sporenie a vklady v Belgicko

Žiadny produkt z tohto zoznamu po zdanení nedrží krok s infláciou. Najmenšia strata je vdk bank Ritme Spaarrekening (-1.78%).
InštitúciaHrubý výnosPo zdaneníReálny výnosPodrobnosti

vdk bank Ritme Spaarrekening

BE
2.85%2.42%-1.78%

1.35% base + 1.50% loyalty = 2.85% total, Belgian deposit guarantee

Belfius Flow Spaarrekening

BE
2.80%2.38%-1.82%

1.30% base + 1.50% loyalty = 2.80% total, regulated savings

CPH Bank Carnet de dépôts Plus

BE
2.60%2.21%-1.99%

2.10% base + 0.50% loyalty = 2.60% total, French banking group

Argenta Groeirekening

BE
2.60%2.21%-1.99%

1.10% base + 1.50% loyalty = 2.60% total, cooperative bank

KBC Start2Save

BE
2.25%1.91%-2.29%

0.75% base + 1.50% loyalty = 2.25% total, major Belgian bank

CBC Start2Save

BE
2.25%1.91%-2.29%

0.75% base + 1.50% loyalty = 2.25% total, KBC group (French-speaking)

ING Tempo Sparen

BE
2.25%1.91%-2.29%

0.75% base + 1.50% loyalty = 2.25% total, instant access

MeDirect Essential Sparen

BE
2.00%1.70%-2.50%

1.30% base + 0.70% loyalty = 2.00% total, instant access

Santander Consumer Bank Vision Max

BE
2.00%1.70%-2.50%

0.70% base + 1.30% loyalty = 2.00% total, Spanish banking group

Crelan GoSave

BE
2.00%1.70%-2.50%

0.50% base + 1.50% loyalty = 2.00% total, cooperative bank

Trading 212 Flexible Savings

BE
2.40%1.68%-2.52%

UK fintech, investor protection ~€20k, instant access

MeDirect Fixed 12M

BE
2.40%1.68%-2.52%

12-month term, €5k-€500k, quarterly interest

Bunq Easy Savings (Weekly)

BE
2.26%1.58%-2.62%

Weekly compound, higher balances get 2.26%, base 1.51%

NIBC Spaarrekening

BE
1.60%1.36%-2.84%

1.20% base + 0.40% loyalty = 1.60% total, Dutch bank

Lightyear Cash Account

BE
1.91%1.34%-2.86%

Estónsky broker — ochrana investorov 20 000 €, NIE ochrana vkladov; Vault drží fondy peňažného trhu

Klarna Savings Account

BE
1.87%1.31%-2.89%

Swedish fintech, instant access, monthly interest

Revolut Savings Vault

EU
1.85%1.29%-2.91%

Premium/Metal plans, instant access, up to €100k

Bunq EasyBank Savings

BE
1.56%1.09%-3.11%

Instant access, Dutch deposit guarantee, monthly interest

Bankové sadzby naposledy skontrolované: 2026-07-02. Sadzby naviazané na trh sa denne aktualizujú z oficiálnych údajov ECB.

Kľúčové upozornenia pre investorov v Belgicko

  • Ochrana vkladov pokrýva do 100 000 € na osobu na banku
  • Akciové úrokové sadzby sa často vrátia na oveľa nižšie po úvodnom období
  • Niektoré banky vyžadujú zasielanie mzdy alebo minimálny zostatok pre najlepšiu sadzbu
  • Úroky sú zdanené vo väčšine krajín eurozóny — overte si miestnu sadzbu
  • Neobanky a zahraničné banky môžu ponúkať vyššie sadzby — skontrolujte EU ochranu vkladov

Sporenie a vklady v Belgicko: Čo by ste mali vedieť

Belgicko uplatňuje 30 % zrážkovú daň (précompte mobilier / roerende voorheffing) z úrokových príjmov, prvých 1 020 € úrokov na osobu z regulovaných sporiacich účtov je však oslobodených od dane. Úroky nad touto hranicou sa zdaňujú 15 %, nie 30 %. Belgické regulované sporiace účty (napríklad od KBC, BNP Paribas Fortis či Belfius) sú preto atraktívne až do výšky tohto oslobodenia. Fonds de Garantie des Dépôts kryje 100 000 € na vkladateľa a inštitúciu.

Často kladené otázky

Sú sporiteľské účty v eurozóne bezpečné?

Áno. Všetky členské štáty EÚ prevádzkujú systém ochrany vkladov, ktorý chráni do 100 000 € na vkladateľa na banku podľa smernice EÚ 2014/49/EÚ.

Vybrať si bežný účet alebo termínovaný vklad?

Závisí to od toho, kedy budete peniaze potrebovať. Termínované vklady zvyčajne ponúkajú o 0,2 – 0,8 percentuálneho bodu viac než účty s okamžitým prístupom, peniaze sú však viazané na dohodnuté obdobie. Ak môžete prostriedky potrebovať do niekoľkých mesiacov, účet s okamžitým prístupom dáva flexibilitu. Pri peniazoch, ktoré viete viazať na 6 – 12 mesiacov, býva termínovaný vklad najvýnosnejší.

Čo je reálny výnos?

Reálny výnos je výnos po odpočítaní daní aj inflácie. Napríklad hrubá sadzba 3,00 % pri 28 % dani a 2,5 % inflácii dáva: 3,00 % × (1 − 0,28) − 2,5 % = −0,34 %. Úroky pribúdajú, kúpna sila napriek tomu klesá. EuroYields to počíta pri každom produkte, aby ste videli, ktoré z nich váš majetok reálne zväčšujú.

Chcete sa dozvedieť viac o Sporenie a vklady?

Prečítajte si našu komplexnú príručku o Sporenie a vklady